Üksndus

Kui sind valdab üksindustunne

Üksilduse tunne on raske, kuid üksinduse vastu on „ravim“, mis tõesti toimib. Seda vahendit sageli eiratakse, kuid see on üksinduse vastu võitlemisel üks edukamaid. Sellega võite leida oma ellu rahu ja õnne ning see võib aidata teil ka tähendusrikkaid tööalaseid, sõprus- kui ka peresuhteid luua.

Üksindus ei tähenda alati, et teie elus pole kedagi. Võib olla, et isegi teie ümber olevate inimestega tunnete end üksikuna ja eraldatuna. See tähendab, et teil puudub sügav side teise inimesega, mitte seda, et teie elus poleks inimesi.

Kui olete üksildane, tunnete end lõpuks kurvana, ärevana ja muserdatuna. See võib põhjustada mitmeid ennast kahjustavaid käitumisviise, n: liigjoomist,  liigsöömist, sundtegevusi ning lootusetuse tunnet. Tänapäeval kogevad miljonid inimesed seda tunnet. Mõne jaoks möödub see kergemini kui teistel.

Kohanemisvõimetu käitumine on kroonilise üksindusega rohkem seotud, kui võite arvata. Sellest saab harjumus, mistõttu tunnete end kõikjal, kuhu lähete, üksildaseks. Neid negatiivseid mõtteid mõeldes isoleerite end teistest ja jätate uute suhete loomisest ilma.

Kohanemisvõimetus on igasugune käitumine, mis takistab teil vajaduse korral kohanemist või muutumist. Need võivad alata pärast suurt elumuutust, haigust või traumaatilist sündmust. See tähendab, et rasketel või katsumusterohketel aegadel näete vaeva või ei suuda sellega kohaneda. Ka irratsionaalset mõtlemine iseloomustab halvasti kohanevat käitumist. See võib olla ka harjumus, mille omandasite varakult.

Kohanemisvõimetu käitumise sunnib teid igas olukorras otsima tagasilükkamise ja vaenulikkuse märke. Otsite alati oma kohtumiste negatiivseid, mitte positiivseid osi. Mõtlete alati halvimale, mis juhtuda võib ja jätate pinnale vaid tulevaste kohtumiste kohta negatiivseid mõtteid. Kui teete seda, tekitab see negatiivseid mõtteid sotsiaalsete olukordade kohta.

Kui märkate, et teie mõtlemine põhjustab teie üksindust, võite otsustada seda muuta. Kui suudate need mõtted muuta positiivsemaks ja produktiivsemaks, tunnete end kohe paremini. Kuigi see võib tunduda raske protsess, muutub see kiiresti harjumuseks ja te ei pea sellele nii palju mõtlema.

Millest oleks hea alustada?

  1. Uuri teadlikult oma mõtteid, et näha, kas näete vaid negatiivset. Kui leiate, et keskendute sellele, mis teie arvates läks valesti, tuleb oma mõtlemisprotsessi muuta positiivsemaks.
  2. Teadvustada, et teiste käitumine või hoiakud ei ole alati teiega seotud.
  3. Aktsepteeri, et hetkel on nii. Küsi, kuidas edasi? Tee otsus, et muudad olukorda. Tegutse.
  4. Arenda oma kohanemisvõimet erinevates situatsioonides. Sotsiaalsed olukorrad muutuvad siis pigem positiivseteks ning te muutute enesekindlamaks. Omakorda muutute vähem üksildaseks, kui loote positiivseid ja tähendusrikkaid tööalaseid, sõprus- kui ka peresuhteid.
  5. Ära loo (“ketra”) peas endale lugu (mõttemustreid), et üksi on halb olla. Kui suudate õppida üksiolemist nautima ja lõpetate mõtlemise, et keegi ei naudi teie seltskonda, tunnete end paremini. Lisaks avastate end ühenduses rohkemate inimestega ka sügavamal tasandil.

Mis võib juhtuda, kui te ei tervenda enda üksindust?

Kui te ei saa oma üksindusega hakkama, võib see olla uskumatult kahjulik. Nagu varem mainitud, võib see põhjustada kurbust, lootusetust ja ärevust. Siiski on selles midagi enamat.
Üksindus võib kaasa tuua palju emotsionaalseid probleeme, aga ka sotsiaalseid ja terviseprobleeme.

FÜÜSILISE TERVISE PROBLEEMID

Kehvad enesehoolduse harjumused
Sageli, kui üksindus on mõnda aega kestnud, võib see teie enesehooldust takistada. Teie toitumine muutub ebatervislikuks, teie hügieen võib langeda ja te tõenäoliselt ei treeni piisavalt. Need probleemid tulenevad tavaliselt motivatsiooni puudumisest, mis on põhjustatud üksindustundest.

Suurenenud südamehaiguste risk
Teine terviseprobleem, mis võib tekkida, on südamehaigused. Uuringud näitavad, et üksildane olemine suurendab tõenäosust, et teil on mõni südamehaigus. Põhjus on selles, et üksildased inimesed ei talu stressi nii hästi, lisaks sellele aitavad kaasa vale toitumine ja vähene liikumine.

Nõrgenenud immuunsüsteem ja suurenenud põletik
Üksindus võib põhjustada immuunsüsteemi nõrgenemist ja põletiku suurenemist. Te suudate haigustega vähem võidelda, mistõttu olete sagedamini haige. Põletiku suurenemine võib kaasa aidata muudele terviseprobleemidele, nagu südamehaigused, diabeet, artriit ja muud seisundid.

VAIMSE TERVISE PROBLEEMID

Depressioon
Püsiva üksindustundega tekib tõenäoliselt depressioon. Teie ajus olevad hormoonid, mis on seotud depressiooni ja stressiga, muutuvad aktiivseks, kui tunnete end üksikuna. Mida rohkem neid hormoone vabaneb, seda raskem on teie depressioon.

Magamisraskused
Isegi kui suudate magama jääda, halveneb teie une kvaliteet. See võib kahjustada nii teie vaimset kui ka füüsilist tervist, kuid kõigepealt mõjutab see teie vaimset tervist. Üksildastel inimestel on suurem tõenäosus öösel ärgata ja neil on raskusi tagasi uinumisega.

Suitsiidirisk suureneb
Üksindusega kaasnev depressioon süveneb ainult siis, kui üksindust ei leevendata ega ravita. Seetõttu kipuvad üksikud inimesed sooritama enesetapu sagedamini kui need, kes ei ole. Juba ainuüksi sel põhjusel peate leidma üksinduse vastu toimiva vahendi.

Saate tuvastada kohanemisvõimetu käitumise ja asendada need produktiivsema käitumisega. Vastasel juhul võivad need põhjustada emotsionaalseid, sotsiaalseid ja terviseprobleeme. Kui asjad lähevad kontrolli alt välja, on ravi olemas,  kvalifitseeritud kogemusnõustaja aitab teil leida paremaid viise, kuidas elu väljakutsetele reageerida.